Şakirpaşa Onur Mahallesi 45036 Sokak No : 39 Seyhan/Adana
trende

Dekorasyonda renk uyumu

11.02.2024
30
Dekorasyonda renk uyumu

Dekorasyonun birçok önemli noktası bulunmaktadır. Dekorasyonda renkler de bunlardan bir tanesidir. Detayların dikkatli bir şekilde birleştirilmesi sonucunda şık ve zengin bir görüntü elde edilmektedir. Bir odayı ya da ofisi dekore ederken renk uyumundan, kumaşların niteliğine, aksesuarlardan ışıklandırmaya kadar üzerinde durulan başlıklar mevcuttur.

Monokrom renklerle minimalist dekorasyon

Mekânın genelinde tek bir rengin hakim olmasını istiyorsan her yerde bu rengin aynı tonunu kullanmak zorunda olmadığını unutma! Mekân içinde farklı objelerde aynı rengin farklı tonlarına yer vererek harika bir renk uyumu yakalayabilirsin.Bunun yanı sıra ev dekorasyonunda bilinen 3’e 7 teorisini kullanarak istediğiniz renkleri ön plana çıkarabilirsiniz. 7 oranında canlı renkleri kullanıp 3 oranında da daha soğuk renklere yer vererek ön plana çıkmasını istediğiniz renklere öncelik tanıyabilirsiniz. 

Kontrast renklerle uyumu yakalayın

“Kontrast” kelimesini duyunca aklına gelen tek ikili “siyah ve beyaz” olmasın! Renk çarkında birbirinin karşısında yer alan her ikili ile dekorasyonda göz alıcı kontrastlar oluşturabilirsin.. Bu noktada sağlayacağınız dekorasyonda renk uyumu evinizin daha canlı ve enerjik görünmesine yardımcı olur. Örneğin siyah bir yemek masası tercih etmeniz durumunda yemek masasının sandalyelerini kırmızının tonlarında tercih edebilirsiniz. Bu uyumlu bir tercih olmakla beraber yemek alanının daha asil ve lüks görünmesini sağlayacaktır.

Mat ve pastel renkleri bir arada kullanın

Renk uyumu sağlayabilmek için dekorasyon uzmanı olmanıza gerek yok. Bilmeniz gereken birkaç ipucunu kullanarak bunu gayet rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. Örneğin, duvarlarınızda ya da mobilyalarınızda mat yansımalara sahip olan renkleri kullanmayı seviyor olabilirsiniz. Mat mavi bir duvar boyasını tercih ediyorsanız, mobilyalarınızı pastel renklerden seçebilirsiniz. Bu evinizin daha modern görünmesini sağlayacaktır. Kullanacağınız aksesuarları pastel renklerde tercih edebilirsiniz. 

Siyah ve beyaz ile klasik bir uyum sağlayın

Ev dekorasyonunda vazgeçilmez bir yere sahip olan siyah ve beyazın uyumundan bahsetmek gerekir. Birbirinin tam zıttı olan bu renk dekorasyonda renk uyumu yakalamanız adına ideal bir tercih olacaktır. Bu iki rengin bir arada kullanıldığı, şerit desenli halıları tercih ederek evinizi hareketlendirebilirsiniz. Ya da siyah ve beyaz mobilyaları dengeli bir şekilde kullanarak evinizin sade bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: