Şakirpaşa Onur Mahallesi 45036 Sokak No : 39 Seyhan/Adana
trende

Hangisi daha ekonomik: Sıvı deterjan mı toz deterjan mı?

11.02.2024
29
Hangisi daha ekonomik: Sıvı deterjan mı toz deterjan mı?

Son birkaç yıldır hayatımıza giren sıvı deterjanlar ile aklımıza düşen soru: Hangisi daha iyi? Sıvı deterjanlar mı toz deterjanlar mı? Kullanım kolaylığı yönünden öne çıkan sıvı deterjanlar ile ilgili en önemli sorular, toz deterjanlar kadar iyi temizleyip temizlemedikleri ve ekonomik olup olmadıkları yönünde.

Henüz yeterince deneyim sahibi olmadığımız için sıvı deterjanlar konusunda özellikle ekonomik yönden kullanıcıların bazı şüpheleri var. Sıvı deterjanlar daha küçük ambalajlarda satıldıklarından geleneksel algımız toz deterjanların daha ekonomik olduğu yönünde. Ancak iki deterjanın teknolojileri farklı ve sıvı deterjanlar miktarları daha az görünse de toz gücünde. Bu nedenle sizin için sıvı deterjanları daha yakından inceledik.

Sıvı deterjanlar çamaşır yıkamada konsantre etki sunuyor

Çamaşırların dokularına zarar vermeden derinlemesine temizlik sağlayan toz gücündeki sıvı deterjanların en önemli avantajı, suda çözünmesine ihtiyaç duymayan konsantre formülleri. Bu, ev ekonomisi içi tasarruf sağlamanın en önemli noktalarından biri.

Su ve enerji tasarrufu sağlıyor

Algı tamamen aksi yönde olsa da sıvı deterjanlar ekonomik anlamda ciddi bir avantaj sunuyorlar. Düşük yıkama sıcaklıklarında bile yüksek performans gösteren sıvı deterjanlar sayesinde hem zamandan hem de enerjiden tasarruf edebiliyorsunuz. Ayrıca çamaşır yıkarken daha düşük sıcaklıklar kullanma imkanı sunduğundan çamaşır makinenizin ömrünü uzatmaya da yardımcı oluyor.

Çamaşırda kalıntı bırakmıyor

Düşük ısılarda bile rahatça çözülen sıvı deterjanlar, çamaşırlarda kalıntı bırakmıyor. Toz deterjanlarla düşük ısılarda yıkama yaptığınızda çamaşırlarda gözle görülür ölçüde kalıntı oluşabildiğini biliyoruz. Çamaşırdaki deterjan kalıntıları sadece çamaşırın ömrünü kısaltmakla kalmıyor, alerjik reaksiyonlara da zemin hazırlıyor.

Türk bilim insanı Prof. Dr. Cezmi Akdiş başkanlığında İsviçre’de yapılan bilimsel araştırmaya göre çamaşırlardaki deterjan kalıntıları uzun vadede kullanıcılarda alerjik reaksiyon olarak dönüş yapabildiğinden çamaşırlarda kalıntı olmaması için toz deterjanlarda çok daha yüksek ısılar kullanılması gerekiyor. Sıvı deterjanlarda ise düşük sıcaklıklarda dahi konsantre ve sıvı yapıları sayesinde çamaşırlarda deterjan kalıntısı oluşmuyor.

Sıvı deterjanlarla kullanım miktarı avantajı

Çamaşır makinelerimizin deterjan hazneleri, geleneksel olarak toz deterjanlara göre yapılmış durumda. Bu nedenle daha büyük olan bu hazneleri dolduracak ölçüde deterjan koymaya alışkınız. Sıvı deterjanların ambalajları ile birlikte sunan ölçü kapları ile deterjanı makinemizin haznesine koyduğumuzda deterjanın çamaşırlarımızı temizlemeye yetmeyeceği algısı oluşuyor. Ancak sıvı deterjanlar konsantre olarak sunuluyor ve ölçü sistemi toz deterjanlara göre farklı. Bu nedenle hazneye koyulması için belirtilen miktar aslında olması gereken kadar ve çamaşırlarınızı temizlemek için yeterli.

Örnek vermek gerekirse, 900 ml olan sıvı deterjan ile toplamda 18 yıkama yapılabiliyorken, toz deterjanda bu yıkama sayısına ancak 3000 kg ile ulaşılabiliyor.

Sıvı deterjanlarda doğru ölçüyü nasıl bulabilirsiniz?

– Sıvı deterjanların standartlarında, toz deterjanlara göre daha küçük olan kapaklarda 1 kapak ortalama 65 ml’dir. (Her markaya göre değişiklik gösterebileceğinden, aldığınız markaya göre kontrol etmenizde fayda var. Her deterjanın ambalajında açık bir şekilde bu bilgiler yazar.)
– Az ve normal kirlilerin yıkandığı standart yıkamalarda 3/4 kapak (50 ml) yetiyor.
– Çok daha az karşımıza çıkan çok kirli çamaşırlarda ise 1 kapak (65 ml) kullanılıyor.
– 900 ml’lik bir konsantre sıvı deterjanda toplamda 18 yıkama yapabiliyorsunuz.
– Önerilen dozajlar normal ve yumuşak sertlikteki sular için. Bölgesel farklılıklar nedeniyle suyu sert olan yerlerde ise yarım kapak öneriliyor. Bu, çok daha fazla çamaşır yıkayabileceğimiz anlamına geliyor.
– Ultra konsantre sıvı deterjanlarda ise 910 ml’de 26 yıkama yapılabiliyor. Bu nedenle aldığınız deterjanın türüne göre ölçü miktarlarını kontrol ederek çok daha ekonomik yıkama yapabilirsiniz.

Çevre dostu

Sıvı deterjanların, üretiminde toz deterjan üretimine göre daha az enerji kullanılıyor. Bir diğer konu ise, sıvı dozunun toza göre %66’ya kadar daha az olması. Bu da lojistikte enerji ve CO2 tasarrufu sağlıyor.

Hipoalerjenik ürün seçenekleri ile sağlıklı

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, yıkama sonrası çamaşırlarda kalan deterjan kalıntılarının sağlıklı insanlarda dahi astıma yol açtığı ortaya konmuş durumda. Dermatolojik olarak test edilen ve hipoalerjenik seçenekleriyle sunulan sıvı deterjanlarda boya, fosfat, klor, paraben gibi insan sağlığına zarar verebilecek ürünler kullanılmıyor.

Hipoalerjenik seçeneklerinin yanı sıra bitkisel kaynaklı leke çıkarıcıların kullanıldığı bebeklere özel sunulan seçenekleri de olan sıvı deterjanlar, çocuklu aileler için güvenli bir kullanım sunuyor.

Farklı kullanım avantajları

Konsantre yapıları sayesinde, sıvı deterjanlar özellikle inatçı lekeler için farklı kullanımlar sunabiliyor. Lekelere direkt uygulanabilen sıvı deterjanlar bu sayede tek bir ürünle birden fazla uygulama fırsatı sunuyor.

3 adımda sıvı deterjan ile leke çıkarma

Örneğin, kahve dökülen tişörtünüzü yıkamadan önce sıvı deterjandan birkaç damla damlatarak, lekenin çamaşıra nüfuz etmesini önleyebilir, ardından makineye atabilirsiniz.

1. Damlatın: Sıvı deterjanı lekenin üzerine damlatın.
2. Sürün: Lekenin üzerine dairesel hareketlerle sürün.
3. Yıkayın: 1 kapak sıvı deterjan ile ön yıkama yapmadan yıkayın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: