Şakirpaşa Onur Mahallesi 45036 Sokak No : 39 Seyhan/Adana
trende

Çerçeve asma sanatı

11.02.2024
29
Çerçeve asma sanatı

Evimizin dört bir yanını süsleyen anıların bekçileri fotoğrafları ve sanat eserlerini nasıl organize etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, bu sorunun çözümü gözlerin nereye odaklanmasını istediğinizle birebir ilgili. Çerçeveleri yerleştirmenin de bir sanat olduğunu unutmayın. 

Odak noktası yaratın

Fotoğraflardan ya da sanat eserlerinden bir grup oluşturmak, çekici bir odak noktası yaratmak adına iyi bir fikirdir. Bunun için öncelikle duvara asmak istediklerinizi yere koyup nelerin yan yana gelmesini istediğinize ve duvarda çerçevelerle yaratacağınız forma karar verin. Böylece duvarda fazladan delikler açmadan her bir parçayı rahatlıkla hareket ettirebilir, istediğiniz şekli yakalayana kadar rahatça parçaların yerlerini değiştirebilirsiniz.

Asimetrik düzenleyin

Birbirine benzemeyen resimleri veya farklı tarzlara ait tabloları asimetrik bir biçimde bir araya getirerek kullanırsanız doğal bir denge yakalamış olursunuz. Simetrik dizilmiş tablolar sanat galerilerine hastır. Unutmayın eviniz sizin karakterinizi ve seçimlerinizi yansıtır, burada kuralları koyan sizsiniz.

Yaşanmışlık hissini pekiştirin

Çerçevelerden birkaçını duvara asmadan dayamak mekâna hem dinamizm katar hem de ortamdaki yaşanmışlık hissini artırır. Mekanınızın elverdiği ölçüde bazı tabloları büfenizin veya dresuarınızın üzerine koyarak duvara yaslayabilirsiniz. Böylece sıkıldığınızda yerlerini de kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Duvarınız size ilham versin

Evinizin dekorasyonunda kullandığınız her renk, her form ve her obje genel bütün içinde bir ahenk oluşturmalı. Duvarlarınıza astığınız tablolar çevresinde bulunan objelerle görsel etkileşim içindedir. Fotoğrafta gördüğünüz gibi farklı çerçeve ve eserleri bir arada sergileyen bir duvar kurgusu enerjisi yüksek bir atmosfer yaratır. Yüzünüzü böyle bir duvara dönerek çalışmak ise ilham dozunuzu yükseltecektir.

Anılarınızı canlandırın

Duvarınızı değerli anılarınızın tanığı fotoğraf kareleriyle süslemek mekanınızı kişiselleştirirken samimi kılan bir unsurdur. Albenisi yüksek siyah beyaz fotoğraflarla kurgulayacağınız bu tip bir köşede fotoğrafları paspartu kullanarak çerçeveletmek ve genel bütün içinde uyumu yakalamak için aynı tip çerçevelere yer vermek dengeli bir kompozisyon yaratacaktır.

Kontrast oluşturun

Modern, yalın veya minimal bir dekorasyon stiliniz varsa çağdaş sanat eserleri ve heykeller genel kurguyu destekleyecektir. Ama buna karşılık kabartmalı antika çerçeveler ve klasik seçimlerle oluşturacağınız bir duvar genel bütün içinde kontrast yaratarak ilgiyi üzerine çekecektir.

Objeler arasındaki ahengi yakalayın

Sergileme aritmetiğindeki altın kural sergilenenler arasındaki uyumu yakalamaktan geçiyor. Feng Shui’ye göre su elementini sembolize eden cam malzemesi mekanda bilgeliği ve duyguları ifade eder. Çerçevelerinizin önüne yerleştireceğiniz sanatsal formlara sahip bir cam aydınlatma arkasındaki fonla uyumlu bir ahenk yaratacaktır. Bu fotoğraftaki gibi zincir askılı pirinç bordürlü çerçeveler dekorasyon tutkunlarının yeni gözdesi. Kuruttuğunuz çiçekleri, yaprakları veya yolda yürürken omzunuza düşen bir kuş tüyünü sergilemek için güzel bir alternatif.

Cam seçiminize dikkat edin

Çerçeveleteceğiniz fotoğraf veya çizimlerde kullanacağınız cam mat olmalıdır ki üzerine gelen ışığı camından yansıtmasın. Paspartu kullanımı ise esere karşıdan bakıldığında odaklanmayı ve ayrıştırmayı artıran bir faktör olarak eserinizi öne çıkartacaktır. Dikkat! Çerçevelerinizi asacağınız duvarın tek renk olması önemlidir. Desenli bir duvar kağıdı üzerine yerleştireceğiniz çerçeveler görsel bir karmaşa yaratacaktır.

Yaratıcılığın dozunu artırın

Afiş, poster, illüstrasyon veya dergilerden beğenip kestiğiniz resimleri duvarınıza çerçeveletmeden yapıştırmak mekana daha dinamik ve genç bir ruh katacaktır. Hatta fotoğrafta görüldüğü gibi renkli veya siyah yapışkan bantlarla geometrik bir çalışma yapabilir böylece duvara üç boyutlu bir derinlik kazandırabilirsiniz.

Eski çerçevelerinizi değerlendirin

Bazı eski çerçeveler o kadar güzeldir ki onlarla uyumlu birkaç tabloyu da kullanarak duvarınızda boş çerçevelerle cazibesi yüksek bir kompozisyon yaratabilirsiniz. Fotoğraftaki gibi renkli bir duvarda uygulayabileceğiniz bu çalışmayı tablolarınızdaki desenleri bütünleyen bir aydınlatma ve yastıklarla tamamlayabilirsiniz.

Botanik desenlerle doğayı iç mekana taşıyın

İç mekan tasarımcıları doğanın yaşam enerjisini evlere enjekte etmek için botanik desenlerden yararlanıyor. Amazon yağmur ormanlarına dair dünyanın en eşsiz bitki eskizlerinin yaratıcısı Margaret Ursula Mee, 18. yüzyılda İngiliz kırsalının şifalı bitkilerini resmeden Elizabeth Blackwell, eserlerinde bitkilerle böceklerin simbiyotik ilişkisini betimleyen Maria Sibylla Merian, “Doğanın Detaylarını Görmek: Bilimsel ve Teknik Anlatımla Bitki Resimleri” kitabının yaratıcısı Işık Güner veya Labofem markasıyla tanıdığımız Fem Güçlütürk gibi isimlerin botanik resimleri bu konuda size ilham verebilir.

oggusto.com

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: