Şakirpaşa Onur Mahallesi 45036 Sokak No : 39 Seyhan/Adana
trende

İskandinav stili ev dekorasyonu fikirleri

11.02.2024
27
İskandinav stili ev dekorasyonu fikirleri

Evinizde gün ışığını daha fazla hissetmek, aynı zamanda üzerinizdeki tüm ağırlıklardan kurtulmak mı istiyorsunuz? O halde İskandinav stili ev dekorasyonu tam size göre. 

İlk olarak 1950’lerde ortaya çıkan İskandinav stilinin ortaya çıkışının en önemli nedeni coğrafi koşullar. Finlandiya, Danimarka, İsveç ve Norveç gibi İskandinav ülkelerinde kış mevsimi uzun olduğundan yılın büyük bir kısmında gündüzler kısa, geceler ise oldukça uzun. Bu nedenle evlerin aydınlık olması büyük önem taşıdığından İskandinav evlerinde doğal malzemelerden üretilmiş eşyaların vazgeçilmez partneri bembeyaz duvarlar ve gün ışığı.
 

İskandinav tarzında döşenmiş bir evde, annenizden kalma klasik halınız çok daha şık görünecek 

Evinizi İskandinav tarzı dekore etmek istiyorsanız dekorasyonda en çok dikkat edeceğiniz konu gün ışığının en iyi şekilde kullanıldığı çözümlere yönelmek. Bu evlerde evinizde kalın perdelere, hantal dolaplara değil, ince, zarif dokunuşlara ihtiyacınız var.

İskandinav tarzı dekorasyonda fazlalığa yer yok

İşte fazla eşyalarınızdan kurtulmak için harika bir bahane! Yazının başında ne demiştik; sade, minimalist, modern ve çok işlevsel… İşte İskandinav stilini tanımlayan 4 kelime. Evinizi yeniden dekore ediyorsanız, işlevsel olmayan eşyalarınızdan kurtulun. İhtiyacınız olan karmaşa değil, dinginlik. Bu da daha az eşya ile mümkün. 

Bembeyaz duvarlar ile daha aydınlık, daha ferah bir ev
 

Duvarlarda tamamen beyaz renk kullanmak istemiyorsanız, açık renk bejlere veya taş rengine yönelebilirsiniz

Kışın kısalan günler, gün ışığından yararlanmak için bize kısıtlı vakit sunar. Sadece kışın değil, yazın da evinizin her zaman daha aydınlık ve parlak olabilmesi için dekorasyonda beyaz renge daha fazla yer vermeniz gerekir. Evinizde beyazın yanı sıra pastel tonlara, açık bejlere ve açık renk ahşap objelere yer vererek daha aydınlık bir ortam yaratabilirsiniz.

Kendinizi ahşabın sıcak  ve güvenlik kollarına bırakın
 

Ortamı ısıtmak mı gerekiyor? O halde L koltuğunuzun üzerine el işi örme şallar serebilirsiniz. Koltuğunuzun üzerine koyacağınız yumuşak bir battaniye ve pastel tonlarda, geometrik desenlere sahip birkaç yastık da bu tarza çok yakışacaktır.

Doğal malzemelere yer açın!

Ahşap malzeme, girdiği her ortama sıcaklık katar. Bu nedenle yoğun bir şekilde kullanılan beyaz rengin soğuğunu bir nebze olsun yumuşatması için dekoratif ürünlerinizde, orta sehpanızda veya TV ünitenizde açık renk ahşap malzemeden üretilmiş mobilyalar kullanabilirsiniz. Aynı zamanda zemin seçiminizi de açık renk ahşap yönünde yaparsanız, kullanacağınız zarif el halısını veya kilimi çok daha ön plana çıkarma şansınız olur.

İskandinav stilinin vazgeçilmezi: Yeşil yapraklı bitkiler
 

İskandinav stili ev dekorasyonunda bitki kullanımı

Salonunuzdan, banyonuza kadar çevre dostu bir yaşam alanı yaratmayı amaçlıyorsanız, özenle bakacağınız ve boş ışık seven yeşil yapraklı bitkilerle evinizi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. Bitkilerle aranız iyi değilse, bakımı çok daha kolay olan sukulentleri, kaktüsleri veya aynı zamanda cilt bakımında da yararlanabileceğiniz Fazlalıklara yer yok demiş miydik?
 

İskandinav stili dekorasyonda kullanacağımız her objenin hem işlevsel hem de mekanın ruhu ile uyumlu olması ve her eşyanın size hizmet etmesi çok önemli. Siz ev için değil, ev sizin için çalışmalı. O nedenle fazla eşyalarınızdan, yerini asla kendi başınıza değiştiremeyeceğniz ağır mobilyalarınızdan, her gün tek tek silinmesi gereken kıvrımlı köşelerden kurtulun.

Boşa harcanmamış bir hayat için…
 

Belki daha önce duymuşsunuzdur; “Kusursuzca düzenli tutulmuş pırıl pırıl bir ev, boşa harcanmış bir hayatın işaretidir” derler. Sadece bir daire değil, aynı zamanda yuvamız olan evlerimizde yaşamımız ev temizleyerek değil, onun içinde güzel anılar biriktirerek güzelleşir. Bu nedenle evinizin hem temiz ve düzenli hem de yaşanabilir olmasını istiyorsanız, size zorluk çıkarmayacak bir dekorasyon stili belirlemeniz her şeyi çok daha kolay hale getirecektir. İşte bu nedenle evinizin, sadece süpürge yapmak için bile bir sürü eşya kaldırmanızı, koltukları oraya buraya çekmenizi gerektirecek eşya dolu, hantal bir eve dönüşmemesi için sade, minimalist, arzunuza göre modern ve en önemlisi işlevsel detaylara yoğunlaşın. Bu sayede ruhunuzu doyurmak için size çok daha fazla zaman kalacak, insanın.

İskandivan stilinin olmazsa olmazları:

 • Doğal, işlenmemiş ahşap malzeme
 • Monokrom çalışmalar
 • Koyu yeşil yapraklı büyük bitkiler
 • Yoğun kontrast renk kullanımı
 • Doğal ahşap zemin
 • Hasır sepetler
 • Vahşi hayvan figürlerinden objeler, metal tablolar veya fotoğraflar
 • Islak zeminlerde çini desenli banyo karoları
 • Siyah beyaz portre fotoğraflar
 • Minimalist çerçeveli büyük aynalar
 • Geniş mutfaklarda ham ahşaptan retro tel dolaplar
 • Aydınlatmalarda ve orta sehpa gibi ürünlerde doğal ahşap & metal birlikteliği

ETİKETLER: , , , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: