Şakirpaşa Onur Mahallesi 45036 Sokak No : 39 Seyhan/Adana
trende

Evinizi dekore ederken depreme yönelik almanız gereken önlemler

11.02.2024
37
Evinizi dekore ederken depreme yönelik almanız gereken önlemler

Türkiye; tarihin en büyük deprem felaketlerinden olan 6 Şubat Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7,7 ve Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde iki büyük deprem afeti ile 10 ilde yürek dayanmayan kayıplar vermiş durumda. Deprem kuşağında yaşadığımız bu coğrafyada, yaşam alanlarımızın ihmale gelmemesi için birçok unsuru hayatımıza dahil etmeliyiz.

Mobilya Üreticisi Gafur Yılmaz; deprem politikalarının ülkemizde daha hassas ve güvenli şekilde yürütülmesinin, bununla birlikte vatandaşlarımızın da evlerini dekora ederken deprem ve benzeri afetlerde olası hasarların önüne geçilmesi için hassas davranmalarının önemini dile getirdi. Peki depreme uygun ev dekorasyonu konusunda neler yapmalıyız ve eşyaları nasıl dizayn etmeliyiz?

Gafur Yılmaz: “Yaşam alanlarımızı dekora ederken deprem ve benzeri afetlere karşı bazı güvenlik önlemleri almamız gerekmektedir. Özellikle ülkemizin deprem ülkesi olduğunu düşünürsek dekorasyonda daha hassas davranmalıyız, şıklık ve konfor kadar güvenliğe de önem vermeliyiz. Peki depreme uygun ev dekorasyonu konusunda neler yapmalıyız ve eşyaları nasıl dizayn etmeliyiz

Ev dekorasyonunda mobilyaların tarzı, kumaşının dokusu, rengi, boyutu gibi birçok unsura dikkat ediyoruz. Dekorasyonun her ayrıntısı ve konforu çok uzun saatlerimizi geçirdiğimiz bu yaşam alanlarında elbette değerli. Lakin yaşam alanlarımızı dekora ederken güvenliğimizi de hesaba katmalı, evlerimizi depreme karşı daha güvenli şekilde düzenlemeliyiz.

Deprem anında harekete engel olabilecek dekoratif ürünlerden kaçının.

Eviniz, depreme dayanıklı bile olsa, evde deprem güvenliğini riske edebilecek dekorasyon hataları, sarsıntı sırasında eşyalardan kaynaklı yaralanmalara yol açabilir. Bu nedenle evinizde depremden kaynaklı hasarları en aza indirmek için dekorasyon konusunda bazı önlemler almak gerekiyor.

Sarsıntılara karşı öncelikle büyük mobilyalarınızı; vitrin, konsol, gardırop kitaplık vestiyer ve TV ünitesi gibi eşyaları mutlaka sabitleyin. Olası kazalara karşı hem kendi güvenliğiniz, hem mobilyalarınızın zarar görmemesi için bu eşyalar duvara montajlanmalı. Bu arada çivi yerine vida veya dübel kullanın.

Sehpa, masa, sandalye koltuk gibi eşyaların dayanıklı ve sağlam malzemeden olmasına dikkat edin. Özellikle deprem anında kaçış durumlarına engel olabilecek dekoratif ürünlerden kaçının.

Vitrin, konsol ve benzeri mobilyaların içerisine ağır eşyaların doğru yerleştirilmesi de önemli. Ağır objeler alt kısımlara yerleştirilmeli. Böylece deprem sırasında, bu mobilyaların üzerimize düşmesi önlenebilir. Ayrıca içerisine objeler konulan dolapların kilitli kulplardan oluşmasına dikkat edip güvenli bir ortam oluşturmaya dikkat edilmeli.

Avizeler, şıklık katıyor ancak hafif olmasına dikkat edilmeli

Gafur Yılmaz, dekorasyon konusunda konfor ve güvenliğin de önemine dikkat çekiyor. Aydınlatma ürünleri de klasik ev dekorasyonunun olmazsa olmaz parçaları ancak güvenlik konusunda en hassas davranılması gereken konulardan biri de bu. Avizeler şık olması gerektiği kadar hafif yapıda da olmalı. Ağır avizeler ise mutlaka doğru ve sağlam bir şekilde monte edilmeli. Eğer evinizde ağır bir avize kullanmak istiyorsanız, bu parçaların koltukların ve yatakların üzerine gelmeyecek şekilde yerleştirilmesi gerekiyor.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: